23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich Święto wszystkich czytelników, bibliofilów, miłośników książek.

Biblioteka Szkoły Podstawowej w Spalonej z tej okazji zorganizowała wystawę ciekawych książek oraz Szkolny Konkurs Pięknego Czytania. Dzieci zaprezentowały wybrane przez siebie fragmenty literatury dziecięcej. Czytając dla najmłodszych wprowadziły ich w świat baśni i bajek oraz przygód Duni, Kubusia Puchatka, Mikołajka Najlepszymi okazali się: Jagoda Kamińska z kl. II, Kalina Koza z kl. III, Natasza Dziembulak z kl. V, wyróżnienie otrzymali: Laura Cichos i Hania Szczęsna z kl. I, Martyna Kowalczyk z kl. III oraz Helena Witkowska z kl. IV. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali okolicznościowe dyplomy i nagrody. Laureatom serdecznie gratulujemy !!!

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej, gdyż w ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO. Ciekawostki z świata książki,  książkowe rekordy fascynują ludzi od stuleci nie tylko z powodu ich ciekawej treści. Wokół literatury istnieje ogromny świat autorów, wydawców, tłumaczy i dotyczących ich ciekawych historii oraz anegdot. Oto porcja interesujących faktów o książkach:

• Najdroższą książką na świecie jest Kodeks Leicester Leonarda da Vinci. Jej cena przekracza 30 mln dolarów. • Najdroższa polska książka to drugie wydanie O obrotach sfer niebieskich – kosztowało 103 tysiące złotych. • Najmniejsza książka świata powstała w Polsce, jest to Alfabet łaciński z 1976 roku o wymiarach 1 x 0,8 mm. • Największa książka świata powstała w Denver w Stanach Zjednoczonych • Największy zbiór książek posiada Biblioteka Kongresu w Stanach Zjednoczonych – ponad 113 mln egzemplarzy. • Książka sprzedana w największej liczbie egzemplarzy to Biblia. Ponad 2 miliardy i 500 milionów sztuk. • Najdłuższa książka świata to pewien chiński słownik wydany w 5020 tomach.

Nasze zwyczaje dotyczące kupowania, wypożyczania i czytania:

•  Statystyczny czytelnik najczęściej traci zainteresowanie książką na 18 stronie. • W Polsce najpopularniejszym źródłem pozyskania książki jest pożyczenie od znajomych (34%). • 57 % Polaków zakończyła przygodę z literaturą po ukończeniu swojej edukacji. • Najbardziej zagorzali czytelnicy mieszkają w Indiach i spędzają z książką ponad 10 godzin tygodniowo. • 28 % Polaków przyznaje, że nie ma w domu żadnej książki. • 68 % wszystkich sprzedawanych książek jest kupowane przez kobiety. • Najwyższy próg czytelnictwa w Europie mają Czechy. Regularnie czyta tam 86 % ludności. • Najdłużej przetrzymana książka została oddana po 47 latach do biblioteki w Michigan.

Źródło: https://www.magazynvip.pl/ciekawe-fakty-o-ksiazkach/ Z okazji Światowego Dnia Książki Ekokalendarz przygotował dla czytelników zakładki do książek. Wystarczy pobrać pdf, wydrukować i wyciąć. Link https://www.ekokalendarz.pl/swiatowy-dzien-ksiazki-materialy-edukacyjne/