Szkoła Podstawowa w Spalonej

  • Kalendarium

    Czwartek, 2024-03-28

    Imieniny: Anieli, Kasrota

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 4144919
    • Do końca roku: 278 dni
    • Do wakacji: 85 dni

"SEN" - powieść napisana w ramach projektu kl. II "Piszemy powieść w odcinkach"

Zapraszamy do przeczytania "powieści" uczennic z projektu "Piszemy powieść w odcinkach", które napisały powieśc pt. SEN. Autorkami są:z klasy II b Natalia Antonowicz , Aleksandra Ilkowska, Joanna Turkiewicz oraz z klasy II a Nina Jakubowska i Natallia Tomas.

Oto recenzje ich pracy twórczej dokonane przez P. Jolantę Szymonik-Urbańską oraz p. Bernadettę Zając

"CZY TO SIĘ MOŻE UDAĆ?

 

„Chcieć , to móc” to jedno z pierwszych zdań, jakie usłyszałam na spotkaniu autorskim z Przemysławem Corso, który uczniom naszego Gimnazjum opowiadał o początkach swojej przygody z tworzeniem powieści. Tę samą maksymę zastosowały w swoim projekcie uczennice klas II A i B, przystępując do tworzenia powieści w odcinkach. Zastosowały zasadę indywidualnego tworzenia kolejnych rozdziałów, bez możliwości dokonywania jakichkolwiek zmian we fragmencie stworzonym przez inną współautorkę.

Ciekawy eksperyment? Wydaje się, że tak, zwłaszcza, że są konkretne wyniki ich pracy, tj. powieść pt. „Sen”. Czy to już powieść? Myślę, że jeszcze nie, chociaż praca stanowi świetny punkt wyjścia do kontynuacji dzieła, poszerzenia i rozwinięcia rozpoczętych wątków. Sądzę, że zabrakło autorkom nieco czasu, aby zainicjowane zdarzenia rozbudować. Niestety nieubłagany czas działał tu na niekorzyść młodych pisarek.

Czy warto sięgnąć po utwór pt. „Sen”? A czy nie jesteś ciekaw, co mogą stworzyć nastolatki? Jakie tematy poruszyć? Jakich problemów dotknąć? Myślę, że każdy kolega sięgnie po tę pracę, przynajmniej z czystej ciekawości, jak dziewczęta sprostały tak trudnemu wyzwaniu. Zapewniam was, że na pewno się nie zawiedzie.

Uczennice sięgnęły po chwytliwy temat współczesnych możliwości ratowania człowieka przed dziś nieuleczalnymi chorobami i główną bohaterkę umieściły w Fundacji „SEN”, która eksperymentalnie „usypia” chorych, aby przehibernować ich do czasów, w których medycyna będzie mogła zmierzyć się w walce o zdrowie pacjentów. Kate, chora na białaczkę sierota, poddaje się tej eksperymentalnej metodzie. Co będzie, jak się wybudzi? Czy w przyszłości znajdą się lekarstwa na tę nieuleczalną dziś chorobę? Jak odnajdzie się w nowej rzeczywistości, w której przyjdzie jej żyć? Co z ludźmi, z którymi rozstała się przed „uśpieniem”? A z kim przyjdzie jej dzielić los w nowym życiu?

Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie w utworze pt. „SEN” autorstwa Natalii Antonowicz, Aleksandry Ilkowskiej, Natalii Tomas, Niny Jakubowskiej oraz Joanny Turkiewicz.

Gratuluję udanego debiutu młodym adeptkom pisarstwa i z niecierpliwością czekam na kolejne teksty."

Jolanta Szymonik - Urbańska

 

 

"  Współczesność to czasy, w których słowo jako środek przekazu treści oraz komunikacji międzyludzkiej powoli przegrywa konkurencję z forami internetowymi, dlatego każdą inicjatywę literacką lub próbę pisarską należy traktować wyjątkowo i z szacunkiem. Ile należy włożyć czasu, energii i własnych emocji, aby stworzyć tekst oryginalny, wie tylko ten, kto rozumie ideę pisania i trud budowania bohatera literackiego oraz jego osobowości, a jeśli jest to praca zespołowa, należy taką pracę traktować z pokorą i szacunkiem najwyższych lotów.

 

Gratuluję pomysłu, gloryfikuję starania i umiejętności pracy grupowej. Trzymam kciuki za sukces na rynku wydawniczym - jeśli nie teraz, to wkrótce na pewno. Ten pomysł ma przyszłość, a intelektualna przygoda z literaturą powinna być  credo młodego człowieka.

 

Kate to nastolatka, rówieśniczka autorek tekstu, który zamknęły w 7 rozdziałach.

 

Pojawia się pytanie: to dużo, czy mało? Warto przeczytać taki tekst, czy też dać sobie spokój i nawet nie próbować? Otóż błędne myślenie. Warto i należy. Po co? Odpowiedź jest prosta - aby poznać siłę charakteru głównej bohaterki, jej rozmyślania, jej dojrzewanie do trudnej decyzji życiowej, jej reakcję na wiadomość, że los postawił przed nią kolejny, trudny czas walki o siebie, mimo że wcześniej przeżyła tragedię.

 

Kate uczy młodego czytelnika woli walki, konieczności stawienia czoła wyzwaniu. Walczy o siebie, oferując siebie innym. Brawo dla autorek za sposób przekazu osobowości głównej bohaterki, która powstała z ciężkiej pracy redakcyjnej i siły wyobrażni."

 

 

 

Bernadetta Zając