Niezapomniany tydzień

Nasza podróż do Brühl rozpoczęła się dnia 18.03.2012 o godzinie 22.30. Po czułych pożegnaniach z rodzinami wyjechaliśmy z Legnicy już tradycyjnie autokarem firmy „Sindbad”. Na miejsce dojechaliśmy około godziny 11.00. Po wypakowaniu bagaży poszliśmy do szkoły, gdzie czekał na nas poczęstunek. W międzyczasie przyjechała również grupa hiszpańska i szwajcarska. O godzinie 12.00 wspólnie udaliśmy się na obiad. Po posiłku zostaliśmy zapoznani z naszymi niemieckimi partnerami, z którymi spędziliśmy resztę dnia. Następnej doby wszyscy spotkaliśmy się w szkole. Zostaliśmy oficjalnie powitani przez panią dyrektor goszczącej nas szkoły i otrzymaliśmy identyfikatory  uczestników programu Comenius. Potem pojechaliśmy na wycieczkę do Bonn.

Spacerując ulicami Bonn poznawaliśmy historię tego miasta, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki realizowanej w czasie projektu. Grupa fotograficzna realizowała swoje zadanie uwieczniając na zdjęciach ślady migracji. Następnie zwiedziliśmy muzeum „Dom historii Republiki Federalnej Niemiec“, w którym w bardzo  ciekawy sposób przedstawiono historię RFN od roku 1945. Mogliśmy nawet usiąść w oryginalnych ławach parlamentarnych i wziąć udział w głosowaniu. Przewodnik również tu zwracał szczególną uwagę na elementy  dotyczące migracji. Teraz już wiemy, dlaczego w Niemczech można spotkać bardzo dużą grupę obywateli pochodzenia tureckiego. Około godziny 16.00 wróciliśmy do Brühl i udaliśmy się do naszych rodzin. Od środy rozpoczęła się praca w sześciu grupach, do których zostaliśmy przydzieleni jeszcze przed przyjazdem. W  każdej z nich byli uczniowie z Polski, Hiszpanii, Francji, Szwajcarii oraz Niemiec. Grupa fotograficzna obrabiała komputerowo zrobione przez siebie zdjęcia i przygotowała z nich wystawę oraz prezentację multimedialną. Grupa teatralna przygotowała scenki ukazujące, jak postrzegani są migranci i z jakimi problemami się borykają. Członkowie poetyckiego slamu, czyli tacy wierszokleci, wyszukiwali rymy, aby w ten sposób przedstawić migrację. Grupa plastyczna tworzyła prace, które miały przedstawiać emocje towarzyszące ludziom, którzy zdecydowali się na opuszczenie domu rodzinnego i zamieszkanie z dala od niego. Radiowcy przygotowali 10- 15 minutowe audycje z muzyką i wywiadami ,w których pytano o wrażenia po wizycie w Bonn. Będzie je można usłyszeć w Internecie. Chór przygotował trzy piosenki: tłumaczono teksty na języki ojczyste uczestników i uczono się ich śpiewać. Prace trwały  do godziny 13.00 w piątek. Rozjechaliśmy się do naszych niemieckich rodzin na obiad i żeby się przygotować do wieczornego podsumowania projektu i zabawy. O godzinie 18.00  w centrum kultury zgromadzili się uczestnicy projektu, ich rodziny, znajomi oraz zaproszeni goście, między innymi przedstawiciel władz miasta Brühl oraz delegacja naszej gminy Kunice. Mogliśmy zaprezentować to, co wspólnie wypracowaliśmy podczas ostatniego już spotkania w ramach trwającego dwa lata projektu Comenius - dotyczącego migracji w Unii Europejskiej. Na koniec były podziękowania, dostaliśmy pamiątkowe koszulki, zrobiliśmy wspólne zdjęcie i rozpoczęła się oczekiwana przez wszystkich ZABAWA!!! W sobotę około godziny 15.15 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski. Dzięki temu wyjazdowi mogliśmy poznać nowych ludzi, nawiązać nowe znajomości , a nawet przyjaźnie, a przede wszystkim poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą migracji i zrozumieć, że nauka języków obcych jest bardzo, bardzo przydatna.