Wtorek, 2024-05-14

Imieniny: Bonifacego, Julity

Program międzynarodowy w Niemczech

W dniach 19- 25 marca grupa 20 uczniów z opiekunami uczestniczyła w programie międzynarodowym zorganizowanym przez szkołę niemiecką w ramach projektu programu partnerskiego szkół Comenius Uczenie sie przez całe życie finansowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji.

Od 2 lat uczniowie Gimnazjum w Spalonej z nauczycielami jak również ze swoimi europejskimi partnerami  pracowali nad tematem „Migracje w UE”. W ciągu ostatnich 18 miesięcy 75 uczestników projektu spotykało się 4 razy, żeby podczas tygodniowego spotkania pracować nad tematem. Celem ostatniego spotkania w Brühl było kreatywne podsumowanie wspólnej pracy, doświadczeń ostatnich miesięcy z przyjaciółmi z Niemiec, Francji, Szwajcarii i Hiszpanii .

We wtorek uczestnicy projektu brali udział w wycieczce do Bonn, podczas której odkrywali ślady migracji w tym mieście na przełomie wielu stuleci. Mieli okazję zwiedzić Muzeum Historii, gdzie poznali historię Niemiec od II wojny światowej.

Następne dni uczestnicy spędzili na pracy w różnych grupach ; Teatr , Slam poetycki , Radio , Sztuka , Fotografia i Chór. Wyniki tej pracy zostały zaprezentowane w piątek 23 marca na dużej scenie w Centrum Młodzieżowym „CULTRA’’ .

Występ uczestników miał możliwość zobaczyć wójt gminy Kunice Zdzisław Tersa wraz z Przewodniczącą Rady Kunice Jolantą Urbańską oraz kierownikami  i pracownikami jednostek samorządu terytorialnego, którzy w tym czasie pracowali nad innymi projektami wymiany miast partnerskich :  grupy Brühl , Sceaux , Leamington  i Kunic.

Po pokazie prezentacji uczestnicy projektu mogli wspólnie się bawić i tańczyć przy międzynarodowej muzyce . Dla wszystkich stało się jasne: wspólnie dużo się nauczyliśmy, zyskaliśmy nowych przyjaciół i pozostaniemy w stałym kontakcie. A dotychczasowe praca przyniesie w przyszłości  owoce w postaci nowych wspólnych projektów.

wspomnienia uczestników