program w Niemczech - maj 2011

W dniach od 9 do 13 maja bieżącego roku ja i moi koledzy oraz koleżanki z Gimnazjum w Spalonej wzięliśmy udział w wymianie polsko-niemieckiej. Ten tydzień spędziliśmy w miejscowości Brühl, znajdującej się na zachodzie Niemiec.

Pierwszego dnia pobytu zwiedziliśmy miasto, rozwiązując zadania na jego temat. Mogliśmy się wiele dowiedzieć o zabytkach i ciekawych miejscach. Popołudniu zapoznaliśmy się z rodzinami, u których mieszkaliśmy przez te kilka dni. Wszystkie rodziny były bardzo przyjazne i sympatyczne dla swoich gości. Nie było dnia, kiedy byśmy się nudzili. Ciągle mieliśmy jakieś rozrywki i zajęcia. Mieliśmy okazję zobaczyć, jak wyglądają lekcje w niemieckiej szkole. Graliśmy w siatkówkę plażową na szkolnym boisku. Mieliśmy zajęcia muzyczne, które szczególnie nas zainteresowały ciekawymi dźwiękami wydobywającymi się z „instrumentów". Natomiast największą atrakcją był „Phantasialand" - potężny park rozrywki w Brühl. Sądzę, że wszyscy uczestnicy wymiany z największą niecierpliwością na to czekali, ponieważ każdy był pod wrażeniem ogromnych karuzeli i innych równie ciekawych rzeczy. Bardzo spodobała nam się również wycieczka do Kolonii, podczas której weszliśmy na szczyt ogromnej Katedry Kolońskiej, zwiedziliśmy zoo i oczywiście zrobiliśmy zakupy w centrum miasta. Ostatniego dnia wymiany nie zabrakło uścisków i łez. Uczniowie z wielką przykrością musieli się pożegnać.
Ogólnie można powiedzieć, że tegoroczna wymiana była bardzo udana. Rodziny były miłe, jedzenie smaczne. Wszystko było tak, jak powinno być i jak wszyscy oczekiwaliśmy. Walorem wymiany jest oczywiście podszlifowanie języków obcych : niemieckiego i angielskiego oraz nawiązanie nowych znajomości. Szczerze mówiąc, jest mi trochę przykro, że nie będę miała więcej okazji wziąć udziału w wymianie. Zachęcam wszystkich drugoklasistów i pierwszoklasistów, aby zechcieli wziąć udział, gdyż naprawdę warto.

Karolina Ceglarska
klasa III „c"