Projekt "Z kulturą twarzą w twarz"

W piątek 13 października 2023 w Szkole Podstawowej w Spalonej odbył się spektakl teatralny "Pierwiastek miłości-matematyka małżeńska". Przedstawienie było jednym z elementów projektu "Z kulturą twarzą w twarz" finansowanego przez Urząd Gminy Kunice w ramach realizacji zadania publicznego Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

Podstawowym celem tego projektu jest przybliżenie sztuki, pobudzenie do aktywnego życia kulturalnego na wsi, zachęcenie do odbioru sztuk teatralnych oraz  integracja mieszkańców z terenu Gminy Kunice i powiatu podczas kulturalnych imprez.

Spektakl zapowiedziała prezes Stowarzyszenia "SPSpalona" p. Katarzyna Pryma-Ksel, powitała przybyłych gości, przedstawiła założenia projektu, podziękowała aktorom za przybycie i oddała im we władanie scenę. P. Jacek Grondowy i p. Anna Ludwicka zabawnie nawiązali do Dnia Edukacji Narodowej i wprowadzili w tematykę spektaklu. To spektakl estradowy w oparciu o sceny satyryczne z cyklu „Tragedie małżeńskie” Stefanii Grodzieńskiej i piosenki nawiązujące do małżeńskiej tematyki, męsko-damskich zależności w konwencji komediowej, czy jak kto woli żartobliwej, ale też poważniejsze o miłości, zdradzie, tęsknocie i namiętności. Słowem, opowieść o kobiecie i mężczyźnie w związku lub osobno, o samotności mimo pozorów szczęśliwego związku. Piosenki autorstwa Tuwima, Gałczyńskiego, Hemara, Kofty czy Wysockiego gwarantowały najwyższy poziom literacki, bo to właśnie piosenka literacka, stanowiła podstawę dla aktorskiej interpretacji. Dodatkowym atutem był akompaniament na żywo.

Jacek Grondowy i Anna Ludwicka aktorzy z jeleniogórskiego teatru im C.K. Norwida dali prawdziwy popis gry aktorskiej. Było zabawnie, komicznie, momentami nostalgicznie. Publiczność gromkimi oklaskami nagradzała każdą aktorską interpretację. Wszyscy świetnie się bawili.

Po spektaklu zaproszeni widzowie mieli okazję zasmakować pysznych ciast przygotowanych przez organizatora Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej w Spalonej "SPSpalona" oraz porozmawiać z aktorami. To był wyjątkowy wieczór.