Witaj Maj !

"Maj to wyjątkowo piękny miesiąc”  - tymi słowami uczniowie klasy 8 rozpoczęli uroczysty apel poświęcony świętom majowym.

Uczniowie wspominali o wielkich sprawach, które miały miejsce w  maju,  o świetach obchodzonych 1 maja, 2 maja oraz 3 maja.

1 maja to Święto Pracy, międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone na całym świecie od 1890 roku.

2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, polskie święto obchodzone od 2004 roku. Flaga jest naszym symbolem narodowym i powinniśmy ją otaczać szczególnym szacunkiem.

Najwięcej uwagi poświęcono uchwaleniu Konstytucji 3 Maja w 1791 roku, gdyż w tym roku mija  221 rocznica tego zdarzenia. A dlaczego konstytucja była tak ważna dla Polaków?  Otóż Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie ustawą, która regulowała podstawowe problemy społeczno-polityczne, prawa i obowiązki obywateli państwa. Określała zasady, na jakich miała opierać się władza państwa. Najważniejsze było to, że Konstytucja 3 Maja była wyrazem nadziei Polaków na wzmocnienie Polski osłabionej po I rozbiorze, nadzieją na silną władzę królewską i silną armię. Sytuacja mieszczan i chłopów też miała się poprawić. Była to po prostu wielka próba ratowania Rzeczypospolitej, którą podjęli posłowie Sejmu Czteroletniego.

Aby utrwalić tak trudny temat, prowadzący zadali  uczniom kilka pytań dotyczących wydarzeń majowych.