Szkoła Podstawowa w Spalonej

  • Kalendarium

    Piątek, 2024-05-17

    Imieniny: Brunony, Sławomira

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 4279620
    • Do końca roku: 228 dni
    • Do wakacji: 35 dni

"Święty Mikołaj" w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu

Dzięki artystom z NFM we Wrocławiu mogliśmy wysłuchać muzycznej opowieści o ulubieńcu nie tylko najmłodszych, ale też tych nieco starszych – świętym Mikołaju. Wyjątkowa kantata Benjamina Brittena przeniosła nas w czasie. Mimo iż dzieło ma niemal 70 lat, ciągle zachwyca, opowiadając o dziejach, cudach i dobrych uczynkach świętego Mikołaja – patrona najmłodszych, marynarzy i podróżnych. Benjamin Britten był człowiekiem dobrze sytuowanym (pochodził z zamożnej rodziny), był pracoholikiem i pacyfistą odmawiającym służby wojskowej. Uwielbiał grać w tenisa i pływać, wyruszać na długie piesze wędrówki i jeździć swoim ulubionym rolls royce’em...

Nie zaniedbywał również czytania uwielbianej przez niego literatury i gry na fortepianie. Podsumowując: gdyby nie jego talent, wiódłby nieco nudne życie angielskiego gentlemana. Dziś uchodzi na jednego z najważniejszych twórców brytyjskich, jest też autorem pierwszej po Dydonie i Eneaszu Purcella, znaczącej angielskiej opery – Peter Grimes.

Pracę nad kantatą Święty Mikołaj Britten rozpoczął po przeprowadzce do Aldeburgh. Ta nadmorska miejscowość była łudząco podobna to fikcyjnej wsi, w której rozgrywa się akcja jego opery Peter Grimes i kompozytor bardzo szybko się w niej zadomowił. Przez dziesięć lat pobytu niemal nic mu nie przeszkadzało – ani dosyć ponury krajobraz, ani zalewająca jego posesję w czasie sztormów woda. Z okien domu miał wspaniały widok na morze i port rybacki. To właśnie w Aldeburgh kompozytor wpadł na pomysł stworzenia festiwalu muzycznego, który z wydarzenia o zasięgu lokalnym rozrósł się do poważnej imprezy odwiedzanej przez światowej sławy artystów. Pierwszą edycję festiwalu, w 1948 roku, zainaugurowało właśnie prawykonanie kantaty Święty Mikołaj, którą wykonali uczniowie jednego z okolicznych college’ów. Britten skomponował bowiem kantatę głównie z myślą o dzieciach – zarówno w roli wykonawców, jak i odbiorców.