Szkoła Podstawowa w Spalonej

  • Kalendarium

    Piątek, 2024-04-19

    Imieniny: Alfa, Leonii

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 4207496
    • Do końca roku: 256 dni
    • Do wakacji: 63 dni

Projekt "Wehikułem czasu po Gminie Kunice" program Młody Obywatel

„Mobilizuj, odkrywaj, badaj, działaj!”- to hsało, które przyświeca Młodemu Obywatelowi. Jesteśmy członkami koła Młody Obywatel  w Gimnazjum w Spalonej. W roku szkolnym 2012/2013 bierzemy udział w programie Centrum Edukacji Obywatelskiej pod nazwą „Młody Obywatel” i  realizujemy własny projekt pt. „Wehikułem czasu po Gminie Kunice”.   Celem naszych działań jest wzmocnienie zasobów społecznych, pokazanie mieszkańcom jak było kiedyś, a jak jest teraz, chcemy zwrócić uwagę również na ciekawe miejsca warte poznania.  

Jak to się zaczęło?

 Na poczatku roku szkolnego p. Ewa Jezierska-Gogulska, nauczycielka wiedzy o społeczeństwie w naszym gimnazjum, zachęcała uczniów do pracy w szkolnym kole Młody Obywatel. Jego członkami zostali wszyscy ci, którzy chcą coś zrobić dla innych, chcą działać, a przy okazji czegoś się nauczyć, coś przeżyć. Takich szkolnych aktywistów zebrało się 10. Oto skład: Kamila Hofman, Katarzyna Lebiedziejewska, Agata Korzym, Natalia Majerska, Kinga Lewandowska, Magdalena Niemiec, Karolina Marut, Karolina Duda, Dominika Gołaska i fotoreporter Jarosław Urbański. Nawiązaliśmy współpracę z Centrum Edukacji Obywatelskiej i postanowiliśmy realizować program Młody Obywatel. Pracowaliśmy nad zadaniami, które stawiał przed nami program pod opieką p. Ewy Jezierskiej-Gogulskiej.

Co postanowiliśmy zrobić?                                                                      

Naszym marzeniem jest to, aby powstała na terenie Spalonej, Szczytnik Małych i Kunic ścieżka rowerowa z najciekawszymi miejscami- przystankami. Mamy nadzieję, że pomoże to odkryć mieszkańcom znane im miejsca na nowo, a gościom pokaże atrakcyjność naszych miejscowości.  Chcielibyśmy, aby na każdym z przystanków była tablica z opisem i zdjęciem danego miejsca. Takie tablice to spory  koszt, dlatego na początek postanowiliśmy zrobić folder z mapką i opisem wybranego miejsca. Podczas naszych spotkań poznaliśmy społeczność lokalną, przygotowaliśmy mapę swojej społeczności lokalnej, na której zaznaczaliśmy miejsca ważne, miejsca, gdzie spędzamy czas, ale też miejsca niebezpieczne. Poznaliśmy pojęcie zasobów społeczności lokalnej i nauczyliśmy się je rozpoznawać.  Dowiedzieliśmy się, czym są przedsiębiorstwa społeczne oraz zrozumieliśmy, jakie znaczenie podmioty przedsiębiorczości społecznej mają dla rozwoju społeczności lokalnych. Zebraliśmy i podsumowaliśmy wszystkie zgromadzone dotychczas informacje i stąd narodził się pomysł ścieżki rowerowej. Tytuł naszej ścieżki wymyśliła Dominika Gołaska, a reszcie grupy ten pomysł bardzo się spodobał. Kolejny etap naszej pracy polegał na przeszukaniu źródeł: dostępnych książek, Inernetu w poszukiwaniu informacji o obiektach, zabytkach. W trakcie pracy nad zadaniami spotykaliśmy się z różnymi osobami, by dowiedzieć się o potrzebach naszych społeczności lokalnych.Przeprowadziliśmy grę pt. „Oficer Dlaczego”. Celem tej gry było zbadanie zasobów społeczności lokalnej. Wyszliśmy w teren  i przeprowadziliśmy „małe śledztwo”, aby dowiedzieć się jak najwięcej o naszej społeczności. Przeprowadziliśmy wywiady z ludźmi, odwiedziliśmy świetlice, biblioteki, Urząd Gminy, rozmawialiśmy z osobami spotkanymi na ulicy, tak aby zdobyć informacje o naszej miejscowości, które wykorzystaliśmy później w praktyczny sposób przy realizacji projektu. Byliśmy w Urzędzie Gminy, w świetlicach wiejskich, rozmawialiśmy z urzędnikami, nauczycielami, aktywistami-przyjacielami szkoły. Spotkania, rozmowy, wspólne dyskusje na zajęciach zaowocowały pomysłem na nasz projekt. Cel, który nam przyświecał to pokazać piękno i atrakcyjność naszych miejscowości, ocalić od zapomnienia osoby i miejsca, a także zrobić coś dla naszego środowiska, a przy okazji czegoś się nauczyć.

Wykonaliśmy logo naszego projektu, zaprojektowaliśmy wlepkę, by promować nasz projekt. Ogłosiliśmy konkurs pt. „Dawniej i dziś mojej miejscowości”  dla szkół podstawowych i gimnazjum. Poprosiliśmy Wójta Gminy Kunice p. Zdzisława Tersę o objęcie konkursu honorowym patronatem i uzyskaliśmy fundusze na nagrody. O naszym projekcie poinformowaliśmy i poprosilismy o wsparcie firmy działające na terenie naszej gminy. Wysłaliśmy 10 pism z prośbą o wsparcie. W odpowiedzi otrzymaliśmy pomoc finansową od dwóch firm "Łanpol" sp. z o.o i Betoniarstwo Józef Baran w Spalonej. Dzięki uzyskanym środkom mogliśmy zorganizować uroczyste podsumowanie projektu oraz wykonać mapy i opis trasy rowerowej, które rozdaliśmy podczas spotkania zaproszonym gościom. W przyszłości powstanie również tablica informacyjna o naszym projekcie, która umieścimy przy szkole.

Dnia 24.04.2013r. razem z naszą opiekunką projektu Panią Ewą Jezierską-Gogulską wyruszyliśmy w trasę naszą ścieżką. Zrobiliśmy wiele zdjęć, aby wykorzystać je do naszej mapki oraz do prezentacji. Wycieczka była ciekawa, sprawdziliśmy naszą kondycję, zobaczyliśmy „na żywo” miejsca, o których rozmawialiśmy. Zrobiliśmy zdjęcia do porównania zabytków, obiektów, jak wyglądały przed wojną lub tuż po, a jakie są teraz, nakręciliśmy krótki film na jednym z przystanków na temat naszego projektu.

 Ostatnim etapem naszej pracy było wystosowanie zaproszeń na podsumowanie, przygotowanie prezentacji, filmu z naszych działań, podsumowanie konkursu i zakup nagród. Ostatni tydzień przed spotkaniem był bardzo "gorącym" okresem w naszym życiu, Do ostaniej chwili nanosiliśmy poprawki do prezentacji, tworzyliśmy film, drukowaliśmy i laminowaliśmy mapy. Udało się!

W piątek 24 maja 2013 roku odbyło się spotkanie podsumowujace nasz projekt. Przygotowaliśmy prezentację z naszych działań oraz film, zaprosiliśilismy wszystkie osoby, które nas wspierały w trakcie realizacji, a także rodziców, nauczycieli, uczniów Szkół Podstawowych z Kunic, Rosochatej i Bieniowic. Na nasze zaproszenie odpowiedziały: p. sekretarz Gminy Kunice p. Ewa Bużdygan, p. Anna Rosiak kierownik GOPS w Kunicach, p. Józef Baran właściciel firmy Betoniarstwo w Spalonej, p. dyrektor Gimnazjum w Spalonej Jolanta Kozula, przewodniczaca Rady Gminy Kunice p. Jolanta Szymonik -Urbańska, p. Alicja Suszek pracownik świetlicy w Spalonej, nauczyciele: p. Agnieszka Pankiewicz, Adam Kowal, Anna Romaniec oraz rodzice i uczniowie. Podczas spotkania rozdaliśmy nagrody w konkursie, który ogłosiliśmy pt."Dawniej i dziś mojej miejscowości" Dzięki honorowemu patronatowi Wójta Gminy Kunice nagrodziliśmy każdego uczestnika konkursu. Nagrody nawiązywały do naszego projektu, promowały aktywność fizyczną: kijki trekingowe, kaski rowerowe, ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki dla aktywnych sportowców, ponadto pendrive, bezprzewodowe myszki komputerowe, głośniki, słuchawki, zestawy do karaoke, torby rowerowe. Słowem każdy został nagrodzony. Podziękowaliśmy naszym sponsorom firmie "Łanpol" oraz firmie Betoniarstwo w Spalonej. Każdy z przybyłych gości otrzymał mapę z naszą ścieżką rowerową i zachętę do aktywnego sprawdzenia trasy, którą opracowaliśmy. Na koniec zaprosiliśmy gości na poczęstunek przygotowany przez nas.Były ciasta, owoce, słodycze i napoje. Otrzymaliśmy wiele pochwał od zaproszonych gości za świetny pomysł naszego projektu, za zaangażowanie i za naszą postawę. Te słowa naprawdę dodają skrzydeł. Z pewnością postaramy się w przyszłym roku działać dla naszej społeczności, takie działnie daje dużo satysfakcji.