Szkoła Podstawowa w Spalonej

  • Kalendarium

    Piątek, 2024-03-29

    Imieniny: Marka, Wiktoryny

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 4146093
    • Do końca roku: 277 dni
    • Do wakacji: 84 dni

JAK RADZIĆ SOBIE Z NIEŚMIAŁAOŚCIA

JAK RADZIĆ SOBIE Z NIEŚMIAŁOŚCIĄ

 

Nieśmiałość jest zjawiskiem powszechnym i większość z nas albo borykała się z tym uczuciem w przeszłości albo nadal z nim walczy. Nie ma cudownej recepty na błyskawiczne pozbycie się nieśmiałości, nie oznacza to jednak, że w walce z nią to my stoimy na pozycji przegranej.

Pierwszy dzień w szkole, w nowej pracy, przyjęcie na którym nikogo się nie zna - wszystkie sytuacje związane z obecnością innych ludzi, są dla osoby nieśmiałej koszmarem. Nie wiedzą, co powiedzieć, czerwienią się, gdy słyszą pytanie skierowane do siebie.

Czym jest nieśmiałość?

Philips G. Zimbardo, który specjalizuje się w rozwiązywaniu problemów dotyczących nieśmiałości, twierdzi, że "być nieśmiałym oznacza bać się ludzi". Podkreśla, że nieśmiałość może przybierać różne formy od skrępowania w sytuacjach towarzyskich aż do nerwicy i nieuzasadnionego lęku przed ludźmi. Nieśmiałość definiuje jako "świadomość własnej niezdolności do podjęcia działań o charakterze społecznym". Zwraca uwagę nie tylko na negatywne strony bycia nieśmiałym, ale też pozytywne. Wymienia wśród nich to, że "osoba nieśmiała nie rani i nie onieśmiela innych tak bardzo, jak osobowość apodyktyczna, ponadto sprawia wrażenie osoby dyskretnej i poważnej". Według Zimbardo osoba nieśmiała ma trudności w nawiązywaniu przyjaźni i odczuwania spontanicznej radości z kontaktu z ludźmi. Nie potrafi wyrażać swoich opinii i bronić swoich praw, ma problemy z precyzyjnym myśleniem i skutecznym porozumiewaniem się. Często towarzyszy jej depresja i uczucie samotności.

Osoby nieśmiałe przeważnie mają problem z asertywnością i zgadzają się np. na publiczne wystąpienie lub załatwienie ważnej sprawy, mimo iż w ogóle nie mają na to ochoty. Dlatego często są wykorzystywane przez innych. Ponadto osoba nieśmiała z powodu swej niskiej samooceny nieustannie zastanawia się, co inni o niej pomyślą, co nie pozwala jej cieszyć się z kontaktu z drugim człowiekiem.

Dlaczego jestem nieśmiały/nieśmiała?

Nie jest prawdą, że nieśmiałość to problem wieku dziecięcego i okresu dorastania, bo dotyczy ona również osób dorosłych. Najbardziej znana teoria upatruje przyczynę bycia nieśmiałym w dzieciństwie, kiedy w sytuacjach społecznych doświadczaliśmy wstydu, zażenowania lub wyśmiewania się z tego, kim jesteśmy i co robimy.


Niska samoocena nie pomaga w pozbyciu się nieśmiałości. Jeśli myślimy o sobie źle i nie przyjmujemy do wiadomości, że inni mają odmienne zdanie na nasz temat, to wówczas blokujemy się i z obawy przed krytyką nie wchodzimy w interakcje społeczne.

Przypuszcza się, że kolejną przyczyną nieśmiałości jest zbytnie zwracanie uwagi na to, co powie o nas otoczenie. Lęk przed niesprawiedliwą oceną powoduje izolowanie się i unikanie rozmowy.

Jak walczyć z nieśmiałością?

Walka z nieśmiałością nie jest łatwa i wymaga samozaparcia. Niemniej warto ją podjąć, aby móc w pełni cieszyć się życiem.

- Nie unikaj rozmów i spotkań z ludźmi - będąc w towarzystwie masz szansę na wymianę poglądów i doświadczeń, a tym samym na naukę komunikacji i ćwiczenia swoich interpersonalnych zdolności

- Przyznaj się, że masz tremę - jeśli czeka cię wystąpienie publiczne. Nawet jeśli twoja wypowiedź nie będzie idealna spotka się ze zrozumieniem i życzliwością innych

- Otwarcie mów, że jesteś nieśmiały/a - na spotkaniu, na którym nikogo nie znasz, podejdź do osoby, która też jest sama i powiedz jej, że jesteś spięty/a i zestresowany/a. To pozwoli przełamać pierwsze lody, a ty ujmiesz swą szczerością innych

- Wzmacniaj pewność siebie - staraj się nawiązać kontakt z sąsiadem spotkanym na ulicy, panią w sklepie. Krótka wymiana zdań pozwoli ci bardziej uwierzyć w siebie i swoje możliwości

- Uważnie słuchaj - gdy poznajesz nową osobę, skup się na słuchaniu jej, a następnie zadawaj jej pytania. W ten sposób łatwo podtrzymasz rozmowę i zyskasz opinię dobrego słuchacza

- Pozbądź się niskiej samooceny - staraj się skupiać na swoich zaletach. Wypisz na kartce swoje mocne strony i codziennie ją czytaj. Stosuj także wizualizację, czyli wyobrażaj sobie siebie w różnych sytuacjach społecznych i układaj do nich scenariusz: jak się zachowasz i co powiesz w danej sytuacji,

- Przeprowadź analizę nieśmiałości - zastanów się w jakich sytuacjach nieśmiałość cię paraliżuje, jakie osoby sprawiają, że w ich towarzystwie odczuwasz dyskomfort. Jeśli nazwiesz swój lęk, łatwiej ci będzie go oswoić i zrozumieć.

                                                                              opracowanie :

                                                                                 Pedagog

                                                                          Agnieszka Pankiewicz