Mit o powstaniu Gimnazjum w Spalonej -Klaudia Korczyńska, rok szkolny 2012/2013

„MIT O GIMNAZJUM W SPALONEJ”

Na wielkiej Kunickiej Górze panował groźny władca Globus. Miał dziewięcioro dzieci: czterech synów i  pięć córek.

Jedna z córek miała na imię Edukacja, była mądra i dobra. Służyła pomocą innym. Gdy ojciec wybierał się z wizytą do swojego przyjaciela- boga niezgody, ona wbrew zasadom ojca opuszczała królestwo i udawała się do ludzi, aby uczyć ich dzieci. Edukacja nauczyła ich różnych praktycznych umiejętności m.in.: liczenia, architektury, podstaw medycyny i zasad dobrego wychowania. Dziewczyna pragnęła podzielić się z nimi swoimi umiejętnościami i przekazać im posiadaną wiedzę. Chciała, aby wszystkie dzieci boskie i ludzkie miały jednakowy dostęp do nauki. Miała wielkie marzenie, aby jej ojciec - władca, wybudował szkołę dla ludzkich dzieci, a ona byłaby tam boginią nauki. Miała wielkie obawy, bo wielki Globus nienawidził istot ludzkich. Gdy tylko słyszał o nich, popadał w złość i rzucał na nich urok. Gdy Edukacja zwierzyła się ze swoich problemów swojej siostrze Amerze, ta zezłościła się i powtórzyła wszystko Globusowi. Ojciec postanowił od tej pory obserwować Edukację. Zły bóg zaplanował zemstę, chciał ukarać Edukację za nieposłuszeństwo.

Amer był najstarszym bratem Edukacji. Gdy tylko dowiedział się o zamiarach ojca, zaraz poinformował o tym swą siostrę, którą bardzo kochał. Globus chciał zniszczyć ludzi. Miał zrzucić na nich ogień. Edukacja wraz z Amerem pośpiesznie udała się do świata ludzi, przestrzegła ich o zamiarach swego ojca. Wspólnie w pośpiechu wybudowali wysoki mur, który oddzielił ich świat od królewskiej góry. Gdy wściekły władca rzucił na dół ogień, płomienie odbiły się od muru i spaliły boską górę, królestwo złych bogów. Od tej pory w świecie ludzi zapanował spokój.

Edukacja spełniła swoje marzenia. Wraz z bratem Amerem wybudowali swoje królestwo wśród ludzi. On był dobrym bogiem, a ona boginią. Po królestwie ojca zostały zgliszcza, a nowe królestwo nazwano Spaloną. W Spalonej szkoła istnieje do dziś. Obecnie mieści się tu Gimnazjum, w którym uczy się wraz ze mną młodzież z Gminy Kunice.

Klaudia Korczyńska

kl. I b